Gennemrestaureret toscansk stenhus med originale detaljer og smuk udsigt
Kun en kort afstand fra Vinci og få minutter fra Leonardo da Vincis fødested ligger dette charmerende stenhus, omgivet af skov og olivenlunde. Huset er placeret for enden af en lille grusvej og tilbyder både privatliv og fred, med kun én nabo i nærheden.
Ejendommen er blevet gennemgribende renoveret inden for de sidste 10 år, med respekt for husets historiske karakter. Traditionelle elementer som synlige træbjælker, murstenslofter og åbne pejse er bevaret, mens moderne energiløsninger er blevet integreret.
Huset er på 200 kvm og fordeler sig over to etager. Stueetagen rummer en rummelig entré, en hyggelig stue, en spisestue, et badeværelse og et køkken. På første sal finder man fire store soveværelser og to badeværelser, der giver god plads til familien.
Udenfor byder ejendommen på en stor have, der endnu mangler anlægning, samt en smuk udsigt over den private olivenlund.
Energimærke:
Kontantpris: | € 798.000 |
Kr. 5.945.100* | |
Boligtype: | Villa |
Antal værelser i alt: | 8 |
Antal soveværelser: | 4 |
Antal badeværelser: | 3 |
Boligareal – kvm: | 200 |
Jord, have – kvm: | 15000 |
Altan, terrasse: | Nej |
Antal plan: | 2 |
Etage: | Grundplan |
Swimmingpool: | Nej |
Beliggenhed: | Vinci, Santa Lucia |
Område: | Toscana |
Sagsnr.: | CH271 |
Vær venligst opmærksom på, at kortet nedenfor viser det område, boligen ligger i – kortet viser ikke den nøjagtige placering.
* Den danske pris i kr. er angivet ud fra Euro-kurs 7,45. Boligens pris er fastlagt i Euro og der må således tages forbehold for kursudsving ved omregning til danske kroner. Omkostninger til notar, tinglysning, registreringsafgift, skat m.v. er ikke inkluderet i prisen, da købers valg af bl.a. registreringsform påvirker udgiften. Udgiften beregnes således ud fra købers valg. Se mere under ‘Værd at vide’ og i salgsopstillingen for hver enkelt ejendom.